Lęk

lęk psycholog pomoc

Designed by Freepik from Flaticon

Lęk – jest to dostępny wszystkim ludziom sygnał alarmowy informujący nas, że dzieje się coś ważnego, mogącego nam zagrażać.

Do częstych objawów lęku należą: szybsze bicie serca, pocenie się, drżenie, suchość w ustach, zmiana szybkości oddechu, uderzenia gorąca, napięcie całego ciała, niepokój o to co się wydarzy.

Jednak lęk – jak każdy alarm – może przestać działać prawidłowo i uruchamiać się w sytuacjach, które ważne czy groźne nie są:

Gdy odczuwasz bardzo silny lęk przed jakimś przedmiotem lub sytuacją, który powoduje, że unikasz źródła tego dyskomfortu (np. określonego zwierzęcia, widoku krwi) możesz cierpieć na fobię.

Gdy doświadczasz nawracających napadów silnego i w miarę krótkiego lęku (około kilku minut), które to napady mają miejsce w różnych sytuacjach w Twoim życiu być może cierpisz na zaburzenie lękowe z napadami lęku.

Gdy od dawna towarzyszy Ci stałe napięcie przez większość czasu, martwisz się i odczuwasz obawy dotyczące codziennych, wydawałoby się zwykłych dla większości ludzi wydarzeń i sytuacji możesz cierpieć na zaburzenie lękowe uogólnione.

Gdy towarzyszą Ci uporczywe, niechciane i nieprzyjemne myśli (np. o zrobieniu komuś krzywdy) oraz działania (np. przymus ciągłego sprawdzania czy pozamykałeś drzwi), z którymi mimo prób nie możesz sobie poradzić (sprawić by zniknęły) być może cierpisz na nerwicę natręctw.

Gdy po przeżyciu traumy ciągle przypominasz sobie o tym wydarzeniu, towarzyszy Ci ono w snach i na jawie mimo iż tego nie chcesz, stale unikasz rzeczy przypominających o tym wydarzeniu, stałeś się bardziej strachliwy, wybuchowy i mniej zdolny do odczuwania przyjemnych uczuć być może cierpisz na zaburzenie stresowe pourazowe.

W wyżej wymienionych przypadkach pomoc psychologa, psychoterapia może okazać się bardzo korzystna dla zmierzenia się ze swoim lękiem i przywrócenia Ci większej satysfakcji z życia.

Dowiedz się także o uzależnieniach.